Kontaktný telefón : 0903 562 834, 0948 223 406 | Napište nám : hdvdj@hdv.sk, ktjdj@hdv.sk

Aktuálne akcie

Vyhodnotenie včelárskeho roka 2015 a skúsenosti včelára Ing. Damiána Jelšovku

Lokalita: Kramariská, Likavka
 
  

Rád by som oboznámil priateľov včelárov a nových záujemcov o včelárenie s mojimi skúsenosťami.  Včeláreniu sa venujem 5 rokov. Na včelnici máme úľové zostavy Warré 1 a Warré 2, úle B, Čechoslovak a kombinované zostavy B a 1/2B. Vzhľadom na sortiment týchto úľových zostáv môžem porovnávať rozvoj včelstva v priebehu celého roka a tiež porovnať výnosy z jednotlivých úľov.

V tomto roku sme použili 7 produkčných úľov a  dosiahli výnos 260 kg medu t.j. 35-45 kg z jedného úľa.  Včelárime prírodným spôsobom. Všetky rámiky sú vystavané priamo včelami bez použitia medzistienok. Máme upravené rámiky - horná časť má drážku na nanesenie včelieho vosku. Pri porovnávaní rozvoja včelstiev v jednotlivých úľových zostavách na jar sa nám potvrdilo, že rozvoj včelstva v zostavách Warré je rýchlejší ako v iných. Taktiež sa potvrdilo, že pri vytváraní oddelkov je jednoznačne rýchlejší rozvoj v úľoch Warré.

V priebehu roka 2015 sme taktiež poskytovali bezplatné školenia pre začínajúcich včelárov, ktorí si zakúpili úle z našej produkcie. 

Stáčania medu sa zúčastnili viacerí včelári napr. Ing. Švidroň, Ing. Ligas, Ing. Radek Dubský a iní, ktorí môžu potvrdiť, že správanie včiel bolo veľmi pokojné v porovnaní s ich včelstvom. Odpoveďou na ich prekvapenie je konštrukcia úľov, ktorú vyrábame. Kvalita medu pri našom prírodnom spôsobe včelárenia je na vysokej úrovni, čo môžu potvrdiť naši spokojní a stáli zákazníci. Med sa vytáča v medomede. V klasickom medomede sa dajú taktiež vytáčať aj rámčeky z úľovej zostavy Warré 1 a Warré 2.

Viac informácií o metodike včelárenia  s možnosťou praktickej ukážky sa môžete dozvedieť na osobnom stretnutí s Ing. Jelšovkom. 

      

 
 

Ponuka prenájmu úlov

Prenájem úlov

Tohtoročný netradičný príchod včelárskej sezóny a príprava nového lesného stanovišťa uprostred prekrásneho horského údolia nás inšpiroval k rovnako netradičnej ponuke. Rozhodli sme sa osloviť záujemcov, ktorí z určitých dôvodov včeláriť nemôžu, alebo o tom uvažujú a radi by si to nezáväzne vyskúšali. Možno sa to týka aj vás. Ponúkame vám možnosť prenájmu niekoľko kompletne vystrojených včelích úľov vrátanie ich celej osádky včiel. Úle budú mať potrebné nádstavky vybavené skleneným pozorovacím okienkom. Tým bude umožnené priebežné sledovanie vývoja v plodisku, v medníku a v mednej komore, ktorá slúži včelám ako operatívne zásoby, ktoré včelám neodoberáme. Medobranie sa v úľových sústavách Warre uskutoční bez použitia medometu rozdrvením panenských plástov z medníku a vylisovaním medu. U úľových sústav B-10 použijeme tradične medomet.

Prenájem úlov

Celoročné ošetrovanie včelstva je v našej réžii. V prípade, že včelstvo si svoju úlohu nesplní, garantované množstvo medu vám dodáme. V prípade nadštandardného výnosu vám ponúkneme predaj medu za polovičnú cenu. Vašu osobnú účasť, prípadne i členov vašej rodiny na medobraní vítame. Priestory máme dostatočné na príjemné strávenie voľného času. K dispozícii je priľahlý altán s ohniskom, je možné opekanie údenín, prípadne príprava tradičného guľáša. Ochranné oblečenie potrebné pre pohyb po včelnici, v blízkosti úľu, pri práci so včelami a v okolí, z hygienických dôvodov niesu predmetom zapožičania. Aj keď prednostne chováme včely mierneho plemena, nemôžeme zaručiť že nedôjde k poraneniu včelím žihadlom a že nevzniknú prípadné zdravotné ťažkosti. Včelám by sa mali vo vlastnom záujme vyhnúť osoby s alergickou reakciou na včelí jed. Toto riziko je plne na vás a vašom rozhodnutí.

Naša ponuka:

  • Prenájom úľa Warre
  • garantujeme zisk 10 kg medu za cenu : 55 €
  • Prenájom úľa B-10
  • garantujeme zisk 15 kg medu za cenu : 80 €
 

V prípade záujmu nás kontaktujte:

  • mobil :
  • 0948/ 223406
  • e-mail :
  • hdvdj@hdv.sk
Neváhajte nás kontaktovať
0903 562 834
hdvdj@hdv.sk
Správa